מאה סיפורים חדשים – הסיפור השני – הרופא הנזיר

הסיפור השני, משויך לדוכס פיליפ

סיפור על בחורה צעירה שסבלה מטחורים, שהשביתה את עינו היחידה של רופא נזיר פרנסיסקני שטיפל בה ועל תביעה משפטית שבאה לאחר מכן.

בעיר הראשית של אנגליה, שנקראה לונדון, גר לפני זמן לא רב, איש עשיר וחזק, שהיה סוחר ואזרח. לצד עושרו ואוצרותיו הגדולים, זכה גם שאלוהים נתן לו בת טובה מעל ומעבר למגיע לו. טוב ליבה, יופייה ועדינותה עלו על כל הבנות האחרות בזמנה. כשהייתה בת חמש עשרה הייתה ידועה במעלותיה וביופייה.

אלוהים יודע שהרבה מחזרים מכובדים בקשו לזכות בחסדיה בדרכים המגוונות המשמשות מאהבים והסבו קורת רוח לאביה ואמה והגדילו את חיבתם הנלהבת וההורית לבתם האהובה.

אבל קרה המקרה, אם באישורו של אלוהים, או שהמזל עצמו קינא בהצלחתה של הבחורה היפיפייה או ההורים שלה, או של כולם, או מסיבה טבעית שאני משאיר לרופאים ופילוסופים לקבוע, הנערה חלתה במחלה לא נעימה ומסוכנת שנקראת טחורים.

המשפחה הייתה מוטרדת מאוד כשגילו שילדתם, אותה אהבו עד מאד, נתקפה במחלה הלא נעימה, ועוד יותר מזה מסוכנת. רוחה של הנערה נשברה לחלוטין על ידי האסון הגדול הזה ולא יכלה לעשות דבר מלבד לבכות ולהיאנח  אמה מוכת היגון הייתה מוטרדת מאד ואביה, נסער מאוד, פכר את ידיו, ותלש את שערותיו בזעמו מהאסון הטרי הזה.

אין צריך לומר שגאוות משק הבית הושפלה פתאום לאדמה, וברגע אחד הפכה לאבל מר וגדול.

קרובים, חברים, ושכנים של המשפחה הסובלת באו לבקר ולנחם את הנערה, אך סייעו לה מעט מאד ודיכאונה של הבחורה המסכנה הלך וגדל עקב המחלה.

אז הגיעה אשה נכבדה שחקרה רבות את המחלה. היא הפכה את החולה הסובלת שוב ושוב לצד זה וגם אחר, רקחה תרופה ממאה אלף סוגי עשבים אך ללא הועיל והמחלה החמירה. ביאושה, פרסמה המשפחה את מחלתה של הבת והזמינה את כל רופאי העיר והסביבה לעזור.

אז באו האדון פיטר, אדון ג'ון, אדון זה ואדון אחר, רופאים אין ספור. כולם רצו לראות את החולה ולחשוף את אותו חלק מוצנע בגופה שקולל על ידי המחלה הארורה, הטחורים.

הנערה המסכנה, מדוכאת ומתאבלת כאילו נידונה למוות, לא רצתה ולא הרשתה שמחלתה תיוודע ברבים והעדיפה למות מאשר להראות מקום סודי כזה לעיניו של כל אדם.

עקשנותה לא נמשכה זמן רב. אביה ואימה נזפו בה פעמים רבות ואמרו שהיא תהיה הגורם למותה שלה, דבר שהוא חטא לא קטן ועוד דברו איתה רבות וארוכות מכדי לחזור על הכל כאן.

לבסוף, יותר מחמת רצונה לציית להוריה מאשר מפחד ממוות, הסכימה הנערה המסכנה, נשכבה על ספה, ראשה כלפי מטה וגופה חשוף כך שהרופאים יוכלו לראות בברור את המקום בו נאחזה בה המחלה שהטרידה אותה.

הם הורו לעשות לה חוקן ושלחו רוקחים עם אבקות, משחות ושאר דברים שנראה להם שיעשו לה טוב, והיא לקחה את כל מה שהם שלחו, כדי שתחזור בריאותה. אבל דבר לא עזר, אף תרופה שעמדה לרשות הרופאים לא הואילה לרפא את המחלה המציקה שסבלה ממנה. גם בספרים לא מצאו את מבוקשם. לבסוף, הנערה המסכנה, בצער וכאב הייתה כבר יותר מתה מאשר חיה. צערה וחולשתה נמשכו ימים רבים.

בעוד האב ואם, הקרובים, והשכנים מחפשים כל דבר שעשוי להקל על סבלה של בתם, הם פגשו נזיר פרנסיסקני זקן, שהיה עיוור בעין אחת, שבחייו ראה הרבה דברים ועסק רבות ברפואה. הקרובים הסכימו שיתבונן בחלק החולה להנאתו, והוא התפאר שהוא יכול לרפא אותה.

דבריו עוררו תקווה רבה בכל הנמצאים שכל שביב שמחה כבר נעלם מליבם והם קיוו שיעמוד בהבטחתו.

הוא עזב והבטיח שיחזור למחרת היום מצויד בתרופה שתסיר באחת את הכאב הרב והסבל שעינה והטריד את החולה המסכנה.

הלילה נראה ארוך מהרגיל, עת המתינו למחר המיוחל ולבסוף השעות הארוכות חלפו, הפרנסיסקני החשוב קיים את הבטחתו והגיע למטופלת בשעה היעודה. ניתן לנחש שהתקבל בשמחה רבה וכשהגיע הזמן לרפא את החולה, הם מקמו אותה כמו קודם על ספה, עם ישבנה הנגוע במחלה מכוסה בבד לבן דמשקאי רקום. בבד היה מנוקב חור דרכו יכול היה הפרנסיסקני להגיע למקום הטיפול.

הוא הביט במקום המחלה, פעם מצד אחד ופעם מצד שני, פעם נוגע בו בעדינות באצבעו, בודק את הצינור שבאמצעותו התכוון לנשוף את האבקה שהייתה אמורה לרפא אותה. לעתים צועד לאחור, בוחן את החלקים הפגומים. נראה כאילו לעולם לא יתעייף מלהביט.

לבסוף לקח בכף ידו השמאלית את האבקה שהייתה בצלחת שטוחה קטנה, בידו האחרת לקח צינור שאותו מילא באבקה. תוך שהוא ממשיך להסתכל בריכוז ומקרוב דרך הפתח, במקום המחלה הכואבת של הנערה המסכנה. הנערה שראתה את האופן המוזר שבו הביט בה הנזיר בעינו האחת, הצליחה בקושי רב להתאפק מלצחוק.

אבל לבסוף לא יכלה עוד. אבל אבוי! הצחוק הוחזק כה חזק שהפך לנפיחה, משב האוויר אחז באבקה ורובה הועף לתוך פרצופו ולתוך עינו של הנזיר הטוב. הנזיר שהרגיש את הכאב, שמט במהירות גם את הצלחת וגם את הצינור וכמעט נפל לאחור, כה רב היה חששו. כשהתאושש הניח את ידו במהירות על עינו, מתלונן בקול רם, ואומר שהוא הרוס, ובסכנה לאבד את עינו הטובה היחידה.

הוא לא שיקר. מספר ימים לאחר מכן, האבקה שהייתה בעלת אופי מאכל, הרסה ואכלה את עינו והוא הפך לעיוור.

יום אחד הגיע לבית שבו פגש את מזלו הרע ודבר עם בעל הבית אותו האשים במצבו העלוב. הוא דרש, כי זכותו, שיפסקו לו קצבה כפי שמצדיק מצבו, כדי שיוכל לחיות בכבוד.

הסוחר השיב שלמרות שצר לו מאד על המקרה, הוא כלל אינו הגורם לכך, ולא ניתן בשום אופן לחייבו, אבל מתוך רחמים וצדקה הוא יעשה זאת, יתן לו קצת כסף, למרות שהנזיר התחייב לרפא את ביתו ולא עשה כך. הוא היה נותן לו כל מה שיש לו אם הייתה בריאותה משוקמת, לא היו צריכים לבקש ממנו.

הנזיר לא הסתפק בהצעה זו ודרש קצבה עד סוף ימיו. כוון שבתו של הסוחר סמאה אותו בנוכחותם של אנשים רבים, בכך נמנע ממנו מלבצע אי פעם שוב מיסה או איזה מהשירותים של הכנסייה הקדושה, או ללמוד מה שכתבו אנשים בנוגע לכתבי הקודש, ולכן לא יוכל לשמש כמטיף; שיהיה זה סופו, שכן יהיה קבצן, ללא אמצעים וגם תרומות כבר לא יוכל לקבל.

אבל כל מה שאמר לא הועיל והוא לא הצליח לקבל תשובה אחרת מזו שקיבל. הוא תבע את הסוחר בפני הפרלמנט של העיר לונדון שקראה לסוחר האמור להופיע למשפט. כשהגיע היום, נועץ הנזיר הפרנסיסקני בעורך דין ידוע שיעץ לו מה לומר. רבים הגיעו לבית המשפט כדי לשמוע את המשפט המוזר הזה, ששימח גם את אצילי הפרלמנט עקב מוזרות המקרה. טענות הצדדים הדנים הבטיחו להיות מסקרנות ומשעשעות גם יחד.

הרבה אנשים ידעו על המקרה המוזר ומשעשע הזה, שנדחה והושאר ללא הכרעה על ידי השופטים, כמנהגם. וזו שלפנים הייתה ידועה ביופייה, טוב ליבה ועדינותה, נודעה עכשיו לשמצה בגלל מחלת הטחורים הארורה. מספרים שבסופו של דבר היא נרפאה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מאה סיפורים חדשים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מאה סיפורים חדשים – הסיפור השני – הרופא הנזיר

  1. ספי הגיב:

    חתיכת סיפור.. כתוב נפלא!
    מחכה לסיפור הבא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.